Richard Dawkins Tanrı Yanılgısı'na cevap

 

Özer Uçuran Çiller, kitabını Richard Dawkins'in Tanrı Yanılgısı eserine cevap olarak yazdığnı söylüyor Dünyanın tanınmış ateistlerinden İngiliz yazar Dawkins, büyük tartışmalara neden olan kitabında tanrının varlığını ve dini sorguluyor. Yayımlandığı ilk günden itibaren Amerika. Kanada ve İngiltere listelerinden inmeyen bu kitap ateizmin el kitabı şeklinde nitelendiriliyor.

 

 

 

Kısa bir süre önce İnfoteizm Tanrı'nın Enformasyonu adını taşıyan son kitabını yayımlayan Özer Uçuran Çiller ile literatüre kattığı ve kendi adına tescillettiği 'İnfoteizm' kavramını, inanç meselesini ve kendi deyimiyle 'boş gezenin boş kalfası' olarak geçirdiği günlerini konuştuk. ■ Ceren ARSEVEN          

 

 

■   Önceki kitabınızın üzerinden bir yıl bile geçmeden yeni bir kitapla karşımızda-sıniz. Nedir üretkenliğinizin sırrı?

■   Artık çocuklar yürütüyor işleri. Ben kurtuldum. İşsiz güçsüzlükten çok yazıyorum. Sabahları erken kalkarım Neredeyse 30 yıldır her sabah saunaya girerim. Ritüe-lim bu. En iyi detoks yöntemi. Orada dua ediyorum. Hıristiyanlıktaki günah çıkarma odalan gibi. Egzersiz yapıyorum, tıraş olu yorum, abdest alıyorum. Sonra araştırma yapar, okur, yazarım 10 senedir ajandama not ederim her şeyi. O, benim gizli hazinem. Yaptığım iyilikler, günah çıkartmalarım hep orada. Kimsenin eline geçmemesi lazım yani! Akşam da Tansu Hanımla yemek yer, haber seyreder, film izleriz. Dualarımı okuyup yatarım.

■ Çalışmadığınız zamanlarda ne yaparsınız?

•  Hobim çok. Gömlek tasarlıyorum. Düğme merakım var. Tenis oynarım. Çabuk tüketen, 'a jour' biriyim. Bir şeyi kafama taktım mı hemen yapmalıyım Çok takipçiyim Takipçilikle evdekilerin başını döndürdüğüm için beni odamda bırakıyor, karışmıyorlar.

■   Aslen mühendissiniz ama kitaplarınız spritüel konularla ilgili. Bu konulara nasıl merak saldınız?

•   Genetik bence bu merak. Seceremi çıkartınca Mevtana ile akraba olduğumu gördük. Ailede kimse meraklı değil, bir ben. Hep inançlı biriydim. Saint-Joseph'te okurken 5 vakit namaz kılardım. Tansu Hanımla da ilk buluşmada aşk meşk yerine Tanrı konuşmuşuz kaç sene önce.

■   Nasıl başladınız yazmaya?    

•   İlk kitabım Mutlu ve Başarılı Olma Sanatını 1990'da yazdım. Sonra Tansu Hanınım siyasi hayatı başladı. O ara tabii yazamadım. O kitabımın Amerikalı felsefeci Leo Buscaglia'dan çalıntı olduğu söylendi Tabii ki doğru değil. Benim güçlü, iddialı tarafım kalemim değil Sentez yapabilmem Son kitabım da bunun ürunu ve insanlar için en önemli soru olduğuna inandığım Tanrı var mı? sorusu hakkında. Teizm mükemmel varlık olarak Tanrı'yı tanımlar. Bu kitap da Teizm'e bir bilimsellik getiriyor, Tann'yı bilim yoluyla hipotez olarak ispatlıyorum Bu dünyada bir ilk. Richard Dawkins'in dinlerle çirkin bir şekilde alay ettiği Tanrı Yanılgısı kitabına cevap olarak yazdım bu kitabı. OĞULLARIMIZI DİN KONUSUNDA EĞİTEMEDİK

■ Kitabınızın adı İnfoteizm, Tanrı'nın Enformasyonu. Ne demek bu? - Bu terim dünyada yok. İnternete yazın, çıkmaz. Dünyada ve Türkiye'de adıma tescil enirdim Özetle, evrenin temel taşı enformasyondur. Enerji ve ona yüklenen enformasyon, maddeye form vermiştir. CERN'de milyonlarca dolar niçin harcanıyor? Tanrısal parçacıkları bulmak İçin. Atomun içinde olduğuna inanılan ve maddenin özünü oluşturan bu parçacığın keşfi yakın. 3 kutsal kitap da Tanrı'nın enformasyonunu anlatır. Ateistler, Darwinciler ilk canlının oluşumuna tesadüf derler. Ateistlere soruyorum. DNA gibi bir mucize tesadüfi olabilir mi? Çok ateist var. İnanç önemini kaybetmişti. Ama şimdi sistem değişiyor. Rusya'da komünizmin çökmesi. Berlin duvarının yıkılması gibi olaylarla İnanca doğru bir yöneliş oldu.

■   Ateistlere karşı bir savaş mı bu kitap bir anlamda?

•    Savaş sert bir kelime. Biz maalesef inançlı bir gençlik yetiştiremedik. Gençler belki cuma namazına gidiyor ama öylesine, adetten. Bismillahirahmanirahim ne demek onu bile bilmiyorlar. Din derslerinde temel bilgileri öğretmek lazım ki insan ne dediğim bilsin. Biz de Tansu Hanımla oğullarımıza gerekli din eğitimini veremedik. Öyle bir hayat mücadelesi içindeydik ki... İnsanlar hep menfaat, maddiyat peşinde. Eviniz olacak, eşya alacaksınız, çocuk okutacaksınız. Hep maddiyatla ilgili gaileler. Sonra benim yaşıma gelince öbür tarafı düşünmeye başlıyorsun. Bizden geçti de. genç ailelere söylüyorum. Bu herkes İmam Hatip'e gitsin demek değil tabi.

■   Dinler arası diyalog konusu. Kitabınızın bu amaca da hizmet edeceğini düşünüyorsunuz, değil mi?

•  Dinler arası diyalog çok önemli. Bu diyalogu sağlayacak, meselenin kilidini çözecek anahtar bu kitaptır, infoteizm'dir

■  Zor bir işe soyunduğunuzu düşünmüyor musunuz? - Ben teolog değil bir düşünürüm Düşüncelerimi ifade ediyorum, bilim adamları bunları alıp işlemeliler. Fikirlerim uçuk gelebilir size ama değil, bilimsel Neyi araştırırsanız araştırın, onun temel bilgi, ilke ve kavramlarım bilmelisiniz. Sentez < ancak böyle yapılır. Ben bunu yapıyorum. 

■   Tansu Hanım'ın sizin ilgilendiğiniz ruhani konulara ilgisi var mı?

• O akıl insam, ben daha ruhani şeylerle ilgiliyim Onun IQ su benim EQ m yüksek. Ama Tansu Hanım da dini bütün bir insandır. Zaten siyasetçi olunca dini bütün olmak lazım.

■   Siyaset ile ilgili olumsuz o zaman düşünceleriniz? Kırmızı alanlar onlar benim için. Asla düşünmüyorum siyasete girmeyi.

■   Tansu Hanım girecek olsa tekrar? - İnsan toplumun kabul ettiği etik değerlere uyuyorsa istediğini yapabilir. Ben evlenmeden bilmiyordum onun politikada gözü olduğunu Bir gün geldi, tamam dedim. Yapmak istiyorsan yap. Hayat o kadar kısa ki. 73 yaşındayım ve bu yaşa geldiğime inanamıyorum. Kendimi 29 hissediyorum hala. İnsan her istediğini yapmalı. Ben Başak burcuyum Bir Başak olarak da düzen hastasıyım. Her şey yerli yerinde duracak! Tansu Hanım ise İkizler Siyaset İçin en ideal burç. İki karakterli, hem ona dönebilir, hem ona. Siyasette her yana dönebilir olacaksın.

■   Neyle ilgilisiniz şu anda? Var mı yazdığınız yeni bir kitap?

•    Var. Tanrısal sistemle ilgili olacak altıncı kitabımı hazırlıyorum. İsmi de Tanrısal Sistem - Yaşam Geç Kalanı Affeder mi?

■   Siz geç kaldığınızı hissediyor musunuz peki? Huzurlu musunuz yaşamınızın bu noktasında?

■   Huzurlu, kendini seven bir insanım. Torunum Cansu 9 aylık, onu seviyorum. Maddiyatla huzur bulunmuyor. Aza kanaat edilmeli. Siyaset macerası zor ve stresliydi. Ama o dönem, beni ben yaptı. Şimdi Kuşadası'nda çiftliğimiz var. Bağdaki üzümlerle şarap yapıyoruz. Zeytinliklerimiz de var. Bundan sonra tek ihtiyacımız huzur ve mutluluk.

Hürriyet  23 Ocak 2011

HABERLER

< >
 • Kanser şüphesi göz muayenesinde anlaşılabilir

  Uzmanlar göz muayenesiyle bazı kanser türlerinin anlaşılabileceğini belirtiyor. Göz muayenesiyle en sık görülen göz kanseri koroid melanomu anlaşılabiliyor.

  Habertürk: 09.04.2018 www.haberturk.com

  Devamını Oku

 • Mide gribi hakkında bilmeniz gereken 5 şey

  Mide gribi adını son zamanlarda daha sık duyduğumuz hastalıklardan biri. Aslında normal gripten farklı olarak solunum yolları değil sindirim sistemi üzerinde etki ediyor. Mide gribine yakalanan kişiler ishal, kusma, bulantı, karın krampları ve ateşin yükselmesi gibi semptomlar gösteriyorlar. 

  Habertürk: 09.04.2018 www.haberturk.com

  Devamını Oku

 • Turşu sahiden probiyotik mi?

  İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay'ın "Depresyonu iyileştirmek için turşu yiyin" açıklaması üzerine Gazete Habertürk yazarı Prof. Dr. Temel Yılmaz turşunun probiyotik olup olmadığını yazdı.

  Habertürk: 09.04.2018 www.haberturk.com

  Devamını Oku

tüm haberler

 
free mp3 | mp3 download | youtube mp3 | download mp3 album | fresh mp3 music | mp3 top songs | download free music | mp3