Dünyadaki ölümlerin yarısı hatalı beslenmeden kaynaklanıyor!

,

Gıda Aydınlatma Platformu (GAP), 195 ülkenin beslenme alışkanlıklarının incelendiği bir araştırmadan yola çıkarak, dünyadaki ölümlerin yarıya yakını beslenme hatalarından kaynaklandığını belirtti. Platformdan yapılan yazılı açıklamada; özellikle izolasyon günlerinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için antioksidanlardan zengin gıdaların ve içeceklerin tüketimine özen gösterilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Gıda Aydınlatma Platformu’nun yaptığı araştırmaya göre, dünyadaki ölümlerin yarıya yakını beslenme hatalarından kaynaklanıyor.

Günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketilmeli
Yapılan açıklamaya göre, meyve ve sebze tüketimi sağlıklı yaşam için büyük önem taşıyor. Bu nedenle tüm bilimsel kaynaklar, beslenme uzmanları ve sağlık çalışanları günde en az 5 porsiyon (toplam 400 gram) sebze ve meyve tüketilmesini öneriyor.

Ancak Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması’nın 2017 sonuçlarına göre ülkemizde bireylerin yalnızca yarısının her gün meyve ve sebze tükettiği bildirildi.

GAP’ın açıklamasında, COVID 19 nedeniyle izolasyon günlerinde, ev koşullarında meyvenin uzun süre muhafazasının zorlaştığına dikkat çekilerek; tüketicilerin, rahatlıkla ve güvenle yüzde 100 meyve sularını tercih edebilecekleri ifade edildi.

Meyve suyuna haksızlık ediliyor
Açıklamada şu ifadelere de yer verildi: ”Ne yazık ki, yüzde 100 meyve sularının ilave şeker içerdiği gibi yanlış bir algıya sahibiz. Oysa ki marketlerde rahatlıkla bulabileceğimiz yüzde 100 meyve suları meyveye eşdeğer besin öğeleri ile hem ekonomik hem de hijyenik bir seçenek.
7’den 70’e toplumun tüm bireyleri yüzde 100 meyve suyunu kişisel ihtiyacı kadar tüketerek hem sağlıklarını koruyabilir hem de bağışıklık sistemini güçlendirebilir.”

Bilimsel çalışmalar meyve suyunun hastalıkların önlenmesi için hayati önem taşıyan besin öğelerini içerdiğini göstermektedir. Bunların başında da C vitamini, karotenoidler ve polifenoller gibi besin bileşenleri gelmektedir. O nedenle yüzde 100 meyve suları günlük vitamin mineral ihtiyacınızı karşılamanız için en iyi alternatiftir.

Yüzde 100 meyve suyu ilave şeker içermez. O nedenle miktarını abartmamak koşulu ile şişmanlatıcı bir etkiye sahip değildir. Tıpkı meyveler gibi rahatlıkla tüketilebilir.

3 hafta boyunca 3 kez portakal suyu içerseniz…
Bilimsel kanıtlar, yüzde 100 meyve suyunun vücutta antioksidan seviyelerini iyileştirdiğini gösteriyor. Örneğin, 3 hafta boyunca günde 3 kez portakal suyu tüketilmesi kanda, C vitamini, folat, karotenoid ve flavanon seviyelerini ciddi düzeyde artırıyor.

Kaynak: Milliyet 11.05.2020  www.milliyet.com.tr