Mikrobiyota virüsü nakavt ediyor

,

Amerika’da yayımlanan ‘Science Immunology’ adlı bilimsel dergide yer alan Kovid-mikrobiyota çalışması, koronavirüs salgınında hiç Kovid geçirmeyen ya da geçirse de hafif geçiren kişilerin virüsle savaş sırrının bağırsak florasında gizli olduğunu ortaya çıkardı. Çarpıcı çalışmayı SABAH’a değerlendiren İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Tarkan Karakan, “Pandemi öncesinde alınan kan örneklerinde bazı bireylerde Kovid spike antijeni ile çarpraz reaksiyon veren bağırsak mikrobiyotası olduğu ve bu kişilerin enfeksiyonlardan korunduğunu gösteriyor” dedi.

Karakan “Bağırsak florası sağlıklı olan ve bakteri çeşitliliği olan kişilerin mikrobiyotası Kovid’e karşı kalkan gibi koruyor. Bağırsaklarımızda trilyonlarca bakteri var. Ve bu kişiler ya Kovid’e yakalanmıyor ya az yakalanıyor ya da yakalansa bile hafif geçiriyor. Bunu bağırsak floramızdaki bakteriler belirliyor. Bağışıklık sistemimiz için antikor üretiyorlar” ifadelerini kullandı.

LİFLİ BESLENİN
Afrika’da hastalığın daha hafif seyretmesi ve ölümlerin daha az olmasının iyi bir mikrobiyotaya sahip olmaları olabileceğinin de araştırmada belirtildiğini söyleyen Prof. Dr. Karakan, “Lifli gıdalar tüketin. Probiyotik ve prebiyotik açısından zengin gıdalarla beslenin. Akdeniz tipi beslenin. Fast-food’dan uzak durun. Spor yapın” dedi.

Kaynak: Sabah 08.08.2022 www.sabah.com.tr