Görmezden gelmemeniz gereken 9 erken diyabet hastalığı belirtisi

,

Diyabet hastalığı, yaşam tarzınızı değiştirmemeniz halinde ölümcül sonuçlara neden olabiliyor. Henüz tedavisi olmayan hastalık vücudunuzun kan şekerinizi dengeleyememesine neden oluyor. Hastalığa sahip kişilerin vücudunda ya hiç insülin üretilmiyor ya da çok az üretiliyor. Diyabet hastası olduğunuzu erkenden öğrenmeniz halinde yaşam tarzınızı değiştirerek belirtilerini azaltabiliyorsunuz.

Henüz tedavisi olmayan hastalık vücudunuzun kan şekerinizi dengeleyememesine neden oluyor. Hastalığa sahip kişilerin vücudunda ya hiç insülin üretilmiyor ya da çok az üretiliyor.

Diyabet hastası olduğunuzu erkenden öğrenmeniz halinde yaşam tarzınızı değiştirerek belirtilerini azaltabiliyorsunuz.

SIK SIK TUVALETE GİTMEK

Diyabetin en yaygın rastlanan belirtilerinden biri de sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissetmek. Vücudunuz kanınızda yer alan fazlalık şekerden kurtulmaya çalışıyor. Böbrekleriniz aşırı çalıştığından vücut şekeri idrar yoluyla atmaya çalışıyor.

BULANIK GÖRME

Yüksek kan şekeri, göz merceğinizin şişmesine ve sonucunda bulanık görmenize neden olur. Diyabet, gözyaşı üretimini sağlayan sinirleri de etkilediğinden gözleriniz sürekli kuru olabiliyor.

KOLAYCA ENFEKSİYON KAPMAK VE ZOR İYİLEŞMEK

Vücudunuz, şeker seviyesini dengelemekle uğraşırken yaraların iyileşmesine harcayacak enerjisi kalmıyor. Sinir sisteminiz zayıflıyor ve daha kolay hasta olup daha geç iyileşiyorsunuz.

AŞIRI ACIKMA

Diyabetin ilk evresinde hastalar inanılmaz acıkıyorlar. Kandaki glükoz hücrelere ulaşmadığından enerji üretilemiyor ve sürekli aç hissediliyor.

SÜREKLİ SUSAMA

Sürekli ve nedensiz bir şekilde susuyorsanız diyabet hastası olabilirsiniz. Kanınızda yüksek seviyede yer alan şekeri filtrelemek için böbreğiniz sürekli çalışıyor ve daha fazla sıvıya ihtiyaç duyuyor.

NEDENSİZ KİLO KAYBI

Vücuttan aşırı sıvı atıldığında da zayıflıyorsunuz. Bu da diyabetin bir belirtisi.

SÜREKLİ YORGUN HİSSETME

Kan şekeri seviyeniz dengesiz olduğundan sürekli yorgun hissedersiniz.

EL VE AYAKTA KARINCALANMA

Eliniz ve ayağınız sürekli karıncalanıyorsa diyabet hastası olabilirsiniz. Yüksek tansiyon, ellere ve ayaklara sinyal yollanmasında yardımcı olan sinirlere zarar veriyor olabilir.

NEFESİNİZ KÖTÜ KOKUYORSA

Diyabet, istenmeyen ağız kokusuna neden olabiliyor. Kötü koku diyabet belirtisi olabilir.

Kaynak: Sabah 24.12.2018 www.sabah.com.tr