TV’den gözünü ayırmayan çocuklarda bu hastalık ortaya çıkıyor

,

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzm. Dr. Hozan Saatçıoğlu, aileleri uyardı. Saatçıoğlu, “Bebeğiniz 1.5 yaşına geldiği halde iletişim kuramıyor, sizinle göz göze gelmiyor ve ismi ile seslendiğinizde bakmıyorsa otizm şüphesi doğabilir. Ayrıca özellikle 2 yaş altı bebekleri televizyon ve bilgisayarlardan da uzak tutmak gerekir. Aksi taktirde bu bebeklerde gelişim geriliği görülebilir” dedi. Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzm. Dr. Hozan Saatçıoğlu, otizmin gelişimsel bir bozukluk olduğunu belirterek, son yıllarda hızla arttığını ifade etti.

Havada uçuşan polenler sadece üst solunum yolları hastalıklarına neden olmaz. Aynı zamanda göz hastalıklarına da zemin hazırlar. Göz içinde ince bir zar halinde bulunan konjunktivaya bulaşan polenler iltihaplanmaya sebebiyet verir. Bu durum genellikle iki gözde de yaşanan ve ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlar. Alerjik konjuktiva denilen göz alerjisi göz kapaklarını şişirir ve göz içinin kızarmasına neden olur. Bazı kişilerde ise görme kaybına bile neden olur. Çünkü iltihap kısa sürede dışarıdan içeri de girer. Görmeyi kuvvetlendiren hücre ve sinir hücrelerini deforme eder. Alerji her kişide ortaya çıkmaz. Genellikle göz içinde azalan vitamin ve mineraller zararlı hücrelerin rahatlıkla çoğalmasını sağlar. Mevsimsel göz hastalığı olarak yaşanan konjuktiva, gerekli müdahale edilmediğinden ilerleyen zamanlarda ciddi ve kalıcı rahatsızlıklar yaşanır. Bu alerjik durum bazı kişilerde körlük riskine bile sebebiyet verir. Uzmanlar özellikle lens kullanan kişilerin bu mevsimlerde lens kullanmamalarını tavsiye ediyor. Çünkü lens ve konjuktivaya yerleşen iltihaplanma kirpik dibi iltihaplanmasına neden olur.

GÖZ ALERJİSİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Sıklıkla yaşanan temel belirtiler kızarıklık, yanma, şişme ve yaşarmadır.

– Göz kapanıp açıldığında şiddetli ağrılar

– Göz kapağının göz içine batması

– Tıkanan göz yaşı borusunun akabinde gelişen burun akıntısı

– Göz kemiklerinde sızıntılı sancılar

– Yüz ağrısı

– Göz kapayıp açmada zorlanma

– Işık karşısında hassasiyetin artması

– Gözün bulanıklaşması ve görme kaybı

– Göz içerisinde sürekli iltihap kitlelerinin çıkması gibi belirtiler göz alerjisine işaret eder.

GÖZ ALERJİSİ İÇİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

– Buz kompresi göz şişmesini indirmede oldukça etkilidir. Ancak uzun süre hazırladığınız buz torbalarını göz üzerinde tutmayın. Çünkü bu göz damarlarına aşırı hasar verir.

– Bahar aylarında evler genellikle güvelenmesin diye boyalanır. Bu boyalarda su bazlı boya tercih eder. Evin hava alması sağlanır. Böylece alerji olma ihtimali düşer.

– Lensle dışarı çıkmak ya da güneşe bakılmaması uzmanlar tarafından önerilir. Ayrıca bu aylarda lens temizliğinde normalinden daha fazla dikkat edilmesi gerekir.

– Siya Çay torbaları iltihabi kurutmada oldukça etkilidir. Bu yüzden ılık sıcak siyah çay torbalarını gözlerinizin üzerine koyup yarım saat bekletiniz.

– Gün içerisinde havuç ve ıspanak gibi göze iyi gelen besinler tüketerek göz içerisindeki vitamin ve mineral değerlerini artırın.

Kaynak: Sabah 22.04.2019 www.sabah.com.tr