E-Sigara’nın kalp krizi riskini yüzde 34 artırdığı belirlendi!

,

ABD’de yapılan araştırma, elektronik sigaranın sanılandan daha tehlikeli olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre, bu ürünleri kullananların kullanmayanlara göre kalp krizine yakalanma riski yüzde 34 daha fazla

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre elektronik sigara kullananların kullanmayanlara oranla yüzde 34 daha fazla kalp krizine yakalanma riski bulunuyor. Kansas Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırma, elektronik sigara içenlerde koroner kalp rahatsızlığı riskinin yüzde 25, depresyon ve kaygı bozukluğu riskinin ise yüzde 55 daha fazla olduğunu ortaya koydu.

“ETKİSİ BU KADAR BİLİNMİYORDU”

Araştırmayı yürüten Doç. Mohinder Vindhyal, “Bugüne kadar elektronik sigara kullanımının kalp ve damarlara ilişkin etkileri fazla bilinmiyordu. Elde edilen veriler gerçek bir uyarı işareti niteliğinde ve elektronik sigaranın tehlikeleri konusunda daha fazla eylem ve farkındalığa yol açacaktır” diye konuştu.

100 BİN KULLANICI İNCELENDİ

Deutsche Welle’de (DW) yer alan habere göre ancak elde edilen bulgular, derinlemesine bir neden-sonuç ilişkisine dayanmıyor. Çünkü araştırmada yer alan elektronik sigara kullanıcıları uzun süreli içiciler değil zira bu ürünler piyasada henüz son 10 yılda yaygınlaştı. Önümüzdeki hafta Amerikan Kardiyoloji Koleji’nde ayrıntılı olarak sunulacak araştırma kapsamında 2014, 2016 ve 2017 yıllarında yaklaşık 100 bin kullanıcının gösterdiği reaksiyonlar incelendi.

GENÇLERİN İLGİSİ YÜZDE 78 ARTTI

ABD’de Sağlık Bakanlığı yetkilileri, pille çalışan ve kullanan kişinin sıvılaştırılmış nikotin çekmesini sağlayan bu cihazların tehlikeleri konusunda bir süredir uyarıda bulunuyor. ABD’de gençler arasında elektronik sigara kullanımı 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 78 oranında arttı.

Kaynak: Haber Türk 06.05.2019 www.haberturk.com