Balık yağının faydaları ve zararları nelerdir?

,

Balık yağı, balık dokusundan elde edilen yağdır. Balık yağının faydaları ve zararları mevcuttur. Genellikle ringa balığı, ton balığı, hamsi ve uskumru gibi yağlı balıklardan gelir. Yine de, morina karaciğeri yağı gibi, bazen diğer balıkların karaciğerlerinden üretilir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) haftada 1-2 porsiyon balık yemeyi önerir. Bunun nedeni, balıklardaki omega-3 yağ asitlerinin, çeşitli hastalıklara karşı korunma dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sağlamasıdır. Peki, balık yağının faydaları ve zararları nelerdir? İşte balık yağı faydaları ve takviye edici gıda olarak balık yağı…

Balık yağı, sağlığa faydalı özellikleri bakımından bilinir. Kalp sağlığına faydalı olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık yağının kan trigliseritlerini azalttığı, enflamasyonu azalttığı ve hatta romatoid artrit gibi durumların semptomlarını hafiflettiği birçok çalışma ile ortaya çıkmıştır. Ancak, daha fazla balık yağı her zaman daha iyi değildir ve çok yüksek bir dozda balık yağı almak sağlığınız söz konusu olduğunda aslında daha çok zarar verebilir.

Bununla birlikte, haftada 1-2 porsiyon balık yemezseniz, balık yağı takviyeleri yeterli miktarda omega-3 almanıza yardımcı olabilir.
Balık yağının yaklaşık %30’u omega-3’lerden, geri kalan% 70’i ise diğer yağlardan oluşmaktadır. Dahası, balık yağı genellikle biraz A ve D vitamini içerir.

Balık yağında bulunan omega-3 türlerinin, bazı bitki kaynaklarında bulunan omega-3’lerden sağlığa daha fazla faydası olduğunu belirtmek önemlidir.
Balık yağındaki ana omega-3’ler eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekssaenoik asittir (DHA), bitki kaynaklarındaki omega-3 ise esas olarak alfa-linolenik asittir (ALA).

BALIK YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Omega 3 içeren balık yağı, kalp dostudur. Kalbi koruyarak kalp ritmini düzenler.
Kolesterolü düşürücü bir etkisi vardır.
Damarlarda kan akışının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Kanı inceltici özelliği vardır.
Hafızayı güçlendirerek unutkanlığa engel olur. Böylece, olası Alzheimer hastalığına engel olur.
Omega 3 sağlıklı nöral yolları oluşturmak için temel teşkil eder. Yeterli Omega 3 yoksa depresyon, bipolar bozukluk ve birçok başka psikolojik rahatsızlıklara yol açar.
Çocuklar için kullanımı oldukça tavsiye edilmektedir; çünkü çocukların zihin gelişiminde son derece etkilidir. Öğrenme kapasitesinin artmasını sağlar.
Yaşlılıkta görülen göz bozukluğu (maküler dejenerasyonu) görülme oranını azaltır.
Kansere karşı koruyucu özelliği vardır.
Şeker hastalığının vücutta yarattığı tahribatı onarır.

Kaynak: Sabah 03.06.2019 www.sabah.com.tr