Anılarınızı zihinsel egzersizlerle koruyun

,

Geçmişte yaşadığımız olaylar, gördüğümüz yüzler anısal bellekte saklanır. Yaşlanmanın etkisiyle azalan anısal belleğinizi, zihinsel egzersizlerle güçlendirebilirsiniz

Geçmişte yaşadığımız olayları, gördüğümüz yüzleri, duyduğumuz sesleri ve daha birçok duyusal ve duygusal durumları beynimiz kaydeder. Tüm bu kayıtlar epizodik yani anısal bellekte saklanır. Kişisel yaşantınızla ilgili her şey, mesela çocukken aldığınız en güzel hediye, en iyi arkadaşınızla tanıştığınız gün ya da hayatınızda en çok üzüldüğünüz an gibi olaylar ve durumlar anısal bellektedir. Anısal bellek sadece uzun yıllar önceki anıları içermiyor, haftalar ya da dakikalar önceki hatıralarınızı da burada buluyorsunuz. Anısal bellek, zamanla azalmaya meyilli olur. Beyin fonksiyonlarını canlı tutmak için sürekli yeni bilgiler edinmeniz gerekir. Zayıf bir frontal lob söz konusu olduğunda, geçmiş deneyimlerden ders alamaz, hayati bilgileri hatırlayamaz ya da yaptığınız bir hatayı tekrar edersiniz. Yaşlanmanın hafıza üzerindeki etkilerini tersine çevirmek mümkün olmasa da, anısal belleğinizin daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bunu da en iyi, yeni bilgiler öğrenip saklayarak yapabilirsiniz. Anısal belleğinizi güçlendirmek için işte size bazı ipuçları…

ODAKLANIN
İlk kez duyduğunuz ya da okuduğunuz bir terimin seslerine odaklanın, hecelerine dikkat edin; E-Pİ-ZO-DİK. Eğer ilk karşılaştığınızda bilgiye odaklanmak için çaba harcarsanız, bu çaba bilgiyi daha iyi korumanıza yardımcı olur.

İPUCU ILE BAĞDAŞTIRIN
Mesela bir arkadaşınızın adresini hatırlayamadınız. İşi, hobileri, rutinleri gibi onun hakkında bildiğiniz her şeyi düşünün. Ayrıca bulunduğunuz ildeki ilçeleri veya semtleri düşünerek, arkadaşınızın adresiyle eşleştirip eşleştiremeyeceğinize bakabilirsiniz. Bu yöntemi başka durumlar için de kullanabilirsiniz.

GÖRSEL BAĞLANTI
Okuduğunuz bir yazıyı tekrar hatırlamak istiyorsunuz. Başlıktaki bir anahtar kelimeye, kelime öbeğine ya da içeriğe uygun bir resme odaklanabilirsiniz.

CEVİZ VE BALIK UNUTKANLIĞA İYİ GELİR
Unutkanlığa iyi gelen bazı besinler şunlar:
Balık
Yumurta
Yoğurt
Kabak çekirdeği
Ceviz
Tam tahıllar
Ispanak
Tarçın
Domates
Bitter çikolata

Kaynak: Sabah 02.03.2020  www.sabah.com.tr