Sigara, Kovid-19 ile enfekte hücre sayısını üçe katlıyor!

,

ABD’deki California Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, sigara içmenin bağışıklık sistemini zayıflatarak 3 kat daha fazla hücrenin koronavirüs ile enfekte olmasına neden olduğunu ortaya koydu. Araştırma ekibinden Dr. Brigitte Gomperts “”Solunum yollarını bir kaleyi koruyan yüksek duvarlar gibi düşünürseniz sigara içmek, bu duvarlarda delikler açmaya benzer” diye konuştu

California Üniversitesi’nden (UCLA) bilim insanlarının laboratuvar ortamında insan kök hücrelerinden yapılan solunum yolu modelleri üzerinde yürüttüğü çalışma, sigaranın, ‘interferon’ adı verilen kilit öneme sahip bağışıklık sistemi moleküllerinin düzgün çalışmasını engellediğini ortaya koydu.

Çalışmada sigaranın, virüsle enfekte hücre sayısının üçe katlanmasına neden olduğu görüldü.

‘Bu, kale duvarlarında delik açmaya benziyor’
Araştırma ekibinden Dr. Brigitte Gomperts, “Solunum yollarını bir kaleyi koruyan yüksek duvarlar gibi düşünürseniz sigara içmek, bu duvarlarda delikler açmaya benzer.

Sigara doğal savunmayı azaltır ve virüsün yerleşmesine izin verir” değerlendirmesini yaptı.

İnterferonların, enfekte hücrelere, istilacı patojene saldıracak proteinler üretmesini söylediği ve enfekte olmayan hücrelere virüse hazırlıklı olmaları uyarısında bulunduğu ifade ediliyor.

Sigaranın Kovid-19’a etkisi konusunda çelişkili haberler çıkmış, bazı araştırmaların sigaranın riski azalttığını gösterdiği ileri sürülmüştü.

Yeşilay’ın “Sigara Kullanım Alışkanlıkları ve Bırakma Eğilimi Araştırması” Kovid-19 salgınının sigarayı bırakma motivasyonunu artırdığını ve son 6 ayda her 10 kişiden 1’inin salgın nedeniyle sigarayı bıraktığını ortaya koymuştu.

Kaynak: Milliyet 23.11.2020  www.milliyet.com.tr