Değersizlik duygusu ile etkili şekilde baş etmenin yolları

,

Kendini değerli hissetmek birçok insan için önemlidir. Değersizlik duygusu içerisinde sıkışıp kalan kişi, bir müddet sonra iş, arkadaş çevresinden de uzaklaşmaya başlar. Oysa “Ben değersizim” düşüncesine yol açan bütün olumsuz düşüncelerden sıyrılarak daha güzele, daha olumluya odaklanmak mümkün. Değersizlik duygusu ile nasıl baş edilebileceğini Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi anlattı

Kendini değersiz hisseden kişi toplum içerisinde ya da içsel olarak kendini önemsiz görür ve varlığının bir değer taşımadığına inanır.

Ancak aslında “Hiç kimse sizin izniniz olmadan, size kendinizi değersiz hissettiremez.”

Bu söz öyle doğru bir söz ki; size kim ne söylerse söylesin, her kim ne yaparsa yapsın eğer sizde “Ben değersizim” inancı yoksa kendinizi değersiz hissetmezsiniz.

“Mesajıma cevap vermedi acaba bana kırıldı mı?”
“Yoldayken karşılaştık ama selam vermedi acaba görmemezlikten mi geldi?”
“Bana tip tip bakıyor acaba neyimi beğenmiyor?”
“Çaya davet ettim kabul etmedi acaba benden hoşlanmadı mı?”

İç sesleriniz aslında zihninizde barındırdığınız olumsuz düşünceler
“Acaba” diye devam eden o iç sesleriniz aslında zihninizde barındırdığınız olumsuz düşüncelerinizdir.

Olumsuz düşünceleriniz size kendinizi olumsuz hissettirir. Olumsuz düşünceleriniz ve duygularınız davranışlarınızı hatta hayata bakışınızı olumsuz etkiler.

Kendiniz ile ilgili inanıcınızı değiştirin
Aslında bunların tüm sorumlusu, kendinizin nasıl olduğunuza inandığınız ile ilgilidir. Yani kendi benlik şemanızın “Değersiz biriyim, sevilebilir biri değilim” olduğu inancıyla ilgilidir.

O halde tedaviye bu inancı değiştirmekle başlayın. Bunun yolu da olumsuz düşünceleriniz zihninize geldiğinde onları geri göndermekten geçer.

Yani yolda karşılaşmış olduğunuz dostunuzun size baktığı halde selam vermemesini, “Görmemiş olabilir” diyerek olumlu düşünmenizle bu tedavi mümkündür.

O halde ne yapmalıyız?
Bardağın boş tarafına değil, dolu tarafına bakarak “Bana neden eksik su koydu?” demeyip “Beni de düşündü” diyerek olumlu yaklaşmalı ve olayları kendimize bağlamamalıyız. Unutmayın insanı olaylar üzmez, olaylara bakış açısı üzer.

Kaynak: Milliyet 11.01.2021  www.milliyet.com.tr