Çocukların hissettiği korkular ve çözüm yolları

,

Çocuğunuzun korkularından endişe ediyor ve korkusunun normal olup olmadığını merak ediyorsanız o halde bilmelisiniz ki çocuklar her yaş döneminde farklı korkular yaşar. Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi konu hakkında önemli bilgiler verdi. İşte çocukların korku yaşama sebepleri ve bu konuda ailenin yapması gerekenler.

1 yaşlarındaki bir bebek yabancılardan korkar. 2 yaşlarındaki bir çocuk yüksek sesten, 5 yaşlarındaki bir çocuk karanlıktan ve hırsızlardan korkar. 7 yaşlarındaki bir çocuk da hayali varlıklardan korkmaya başlar. Ergenliğe erişen çocuğun korkuları ise daha çok başkalarının kendisi hakkında düşünceleri ile ilgili korkulara yöneliktir.

Korkular gelişimseldir ancak çocuğun içinde bulunduğu duruma göre değişkenlik gösterir. Ailenin ve yakınların çocuğa olan yaklaşımı, çocuğun gelişimsel korkularını pekiştirerek kaygılara dönüşmesine neden olabilir.

Korku ile kaygı arasındaki fark nedir?
Korku ve kaygı genellikle birbirine karıştırılır. Korku, şimdiki zaman içinde yer alır ve karşılaştığımız tehdit veya tehlike anında hissettiğimiz ve nesneye karşı olan duygudur. Kaygı ise gelecekteki ihtimallerden yani nesnesi olmayan ve kaynağı belirsiz olan süreğen hissettiğimiz korkudur.

Korku duygusu çocuğu nasıl etkiler?
Korku da diğer duygularımız gibi sağlıklıdır ve çocuğu da geliştirir. Korku duygusu çocuğa problemlerle baş etmeyi öğretir, çevre ile uyumunu kolaylaştırır ve tehlikelerden korur.

Çocuğunuzun bir şeylerden korktuğunu fark ettiğinizde mutlaka gelişim dönemini de göz önünde bulundurmayı unutmayın ve bu korkusunu kaygı ile karıştırmayın.

Kaynak: Milliyet 08.03.2021  www.milliyet.com.tr