Corona virüsü nedir, belirtileri nelerdir?

,

Corona virüsü belirtileri ve tedavisi gibi birçok detay araştırılmaya devam ediyor. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ancak sonrasında ise neredeyse tüm dünyayı tehdit altına alan salgın ile ilgili son olarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından acil durum ilan etmesi üzerine vatandaşlar bu hastalığın detaylarını araştırmaya başladı. Aralık ayında ortaya çıkan ve çok hızlı bir yayılma göstererek tam 213 kişinin ölümüne neden olan bu salgın ile ilgili henüz bir tedavi ise bulunmuş değil. Peki, Corona virüsü belirtileri nelerdir? Coronavirus belirtileri nasıl anlaşılır, tedavisi var mıdır? İşte tüm dünyayı tehtid eden bu salgın ile ilgili merak edilenler…

İlk olarak Çin’de görülen ancak sonrasında adeta dünyaya yayılmaya başlayan Coronavirus belirtileri vatandaşlar tarafından özellikle de son günlerde yoğun olarak araştırılıyor. Aralık ayında Wuhan kentinde başlayan salgın tüm dünyanın gündeminde yerini alıyor. Bu salgını araştıran bazı uzmanlar hastalığın hayvanlarda ortaya çıkıp yayıldığını savunsa da henüz bununla ilgili kesin ve doğru bir veri mevcut bulunmuyor. Gelen son bilgilere göre ise bu salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 213 kişiye ulaşmış durumda. Peki, Corona virüsü belirtileri nelerdir? Coronavirus belirtileri nasıl anlaşılır? İşte hakkında merak edilenler…

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?
SARS virüsü, 21. yüzyılın ilk uluslararası sağlık acil durumu olarak 2003 yılında daha önceden bilinmeyen bir virüs halinde ortaya çıkan ve yüzlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olduğunu hatırlatan Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Dr. Güler Delibalta, 1960’lı yıllarda hastalık etkeni olarak izole edilen, insan ve hayvanlarda hastalık etkeni olan bir virüs olduğunu ifade etti.

Virüsler, genellikle soğuk algınlığına benzer şekilde, hafif ila orta derecede kronik üst solunum yolu hastalığı olan insanları daha kolay hasta edebilir. Corona virüsü semptomları arasında burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve birkaç gün sürebilen bir ateşlenme olabilir. Bağışıklık sistemi zayıf, yaşlılar ve küçük çocuklarda, virüsün pnömoni veya bronşit gibi çok daha ciddi bir solunum yolu hastalığına dönüşme şansı vardır.
MERS virüsü olarak da bilinen Ortadoğu Solunum Sendromu ilk olarak 2012 yılında Orta Doğu’da tespit edilmiştir ve aynı zamanda solunum problemlerine neden olur, ancak bu semptomlar çok daha şiddetlidir. CDC’ye göre, MERS hastalığına yakalanan hastaların ¾’ü hayatını kaybetmiştir.

Corona virüsü Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, solunum problemlerine neden olur, ancak aynı zamanda ishal, yorgunluk, nefes darlığı, solunum sıkıntısı ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Hastanın yaşına bağlı olarak, SARS ile ölüm oranı vakaların %0-50’si arasında değişmektedir, yaşlılar en savunmasız hastalardır.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını, hem virüsün yayıldığı ülkeler hem küresel çapta teyakkuz durumuna yol açtı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dün itibarıyla Çin’de 213 kişinin ölümüne yol açan, vaka sayısı her gün artan ve Çin dahil 20 ülkeye yayılan koronavirüsün yarattığı salgın tehlikesi nedeniyle “küresel acil durum” ilan ederken, çok sayıda ülke Çin’e uçuşlarını durdurma, sınırlarını kapatma, seyahat kısıtlamaları, vatandaşlarını tahliye etme ve karantina altına alma tedbirlerine başvuruyor.

– Hava yolu şirketleri Çin’e uçuşlarını askıya alıyor

Aralık 2019’da ortaya çıkan virüsün yıl başında Çin’den gelenler aracılığıyla yayılmasıyla birlikte Asya-Pasifik bölgesinde ve Avrupa’da çok sayıda hava yolu şirketi Çin ve bölgelerine uçuşlarını askıya alma kararı aldı.

Asya-Pasifik bölgesinde Malezya’nın AirAsia, Avustralya’nın AirAustralia, Hindistan’ın AirIndia ile IndiGo, Myanmar’ın KBZ, MAI ile MNA, Hong Kong’un Cathay Pacific, Endonezya’nın Lion Air, Singapur’un Singapur Havayolları, Pakistan’ın Pakistan Uluslararası Havayolları; Avrupa’da İngiltere’nin British Airways, Fransa’nın Air France, Almanya’nın Lufthansa, Finlandiya’nın Finnair, İspanya’nın Iberia, Hollanda’nın KLM, Danimarka, Norveç ve İsveç’in çok uluslu ortaklığı İskandinav Hava Yolları, Ukrayna’nın SkyUp ile Ukrayna Uluslararası Hava Yolları; Orta Doğu’da Mısır’ın EgyptAir, İsrail’in El Al; Afrika’da Madagaskar’ın Air Madagaskar, Fas’ın Royal Air Maroc ve Amerika’da ABD’nin Amerikan Airlines, Delta Airlines ile United Airlines havayolu şirketleri Çin’in farklı bölgelerine uçuşlarını durdurma kararı aldı.

Kaynak: Sabah 03.02.2020  www.sabah.com.tr