Bilim insanları açıkladı! Bakterilerin “ölüm çığlığı” böyle uyarıyor

,

Bakteriler toprakta, okyanusta ve insan bağırsağında yaşayabilirler. Bilim insanları şaşkına çeviren bir araştırmaya imza attı. Bakterilerin “ölüm çığlığının” diğer bakterileri uyararak hayatta kalmalarını sağladığı bildirildi.

LiveScience’ın haberine göre, bilim insanlarının yaptığı araştırma, bakterilerin antibiyotikle yok olurken yaydıkları kimyasal bir maddenin, diğerler bakterilere tehlike alarmı verdiğini ortaya koydu.

Bilim insanları açıkladı! Bakterilerin ölüm çığlığı böyle uyarıyor

TEHLİKEYE KARŞI KISA SÜREDE DİRENÇ GELİŞTİREBİLDİ

Uzmanlar, “necrosignaling” (nekro sinyalleşme) olarak tanımladığı alarm sayesinde sürü halinde yaşayan bakterilerin ölümcül tehdidin varlığını önceden algılayabildiğini ve tehlikeye karşı kısa sürede direnç geliştirebildiği belirtildi.

Bilim insanları açıkladı! Bakterilerin ölüm çığlığı böyle uyarıyor
Ölü bakterilerin sürünün geri kalanını nasıl kurtardığını incelemek için yapılan çalışmada, bakteriler ile antibiyotik arasındaki etkileşim gözlemlendi.

Teksas Üniversitesi’nde moleküler biyoloji profesörü Rasika Harshey, ölü bakterilerin ayrıca canlı hücre zarlarında antibiyotiklerin dışarı atılmasını sağlayan sistemi aktive ettiğini belirterek “Ölü bakteriler, sürünün hayatta kalmasına yardımcı oluyor.” ifadesini kullandı.

Kaynak: Sabah 24.05.2021  www.sabah.com.tr