Uz. Dr. Faruk Çetin (Biyoenformasyonel Rezonans)

Uz. Dr. Faruk Çetin’in, Özer Uçuran Çiller’in “Biyoenformasyonel Rezonans” Kitabı İle İlgili Yaptığı Değerlendirme

Sayın Özer Uçuran Çiller Beyefendi;

Kitabınızı okumaya başladığımda, insan sağlığına, okuduğumuz geleneksel tıptan farklı bir bilimsel pencereden bakıldığını gördüm. Kitabınızı okudukça, kendim de dahil Türkiye’deki meslektaşlarımın büyük çoğunluğunun, kitabınızda bahsedilen konular hakkındaki bilgi ve ilgi eksikliğimizi fark ettim.
Düşündüğümde, bu eksikliğin biyofizik eğitimi ile insan bedeni, dolayısı ile insan sağlığı arasındaki ilişkinin yeterince anlaşılamamasından kaynaklandığına kanaat getirdim.
Bize tıp eğitimimiz sırasında hocalarımız, temel bilgi olarak, “ İnsan vücudunun bütün olduğunu, sağlıklı olmanın, ruh, beden ve akıl sağlığı olarak iyi durumda olmak olduğunu, hastalık olmadığını, hasta olduğunu yani aynı hastalığın her insanda farklı şekilde ortaya çıkabileceğini ve farklı seyredebileceğini “ öğretmişlerdi.
Kitabınızda, Biyo – Enformasyonel Rezonans Tıbbı adını verdiğiniz yaklaşımda ise; Dünyadaki her insanın ve bedenimizdeki her hücre, doku ve organın kendine özgü titreşimsel ve salınımsal bir frekansa sahip olduğu, bedenin elektromanyetik alanının Evren’in kozmik alanı ile iletişim halinde olduğu bilimsel gerçeği kabul edilmektedir. İnsan sağlığının korunması, hastalıkların teşhisi ve tedavisi de bu gerçekler üzerine kurgulanmaktadır.
Tıp doktoru olmamanıza rağmen, konulara hakimiyetinize, fizik bilginize hayran kaldım. Kitabınızın uzun yıllar süren çalışma ve bilimsel araştırmanın ürünü olduğunu anladım.
Tıp öğrencilerinin biyofizik eğitiminin daha da iyileştirilmesinin ve Biyo-Enformasyonel Rezonans Tıbbının dayandığı bilimsel gerçeklerin doktorlar tarafından daha iyi anlaşılmasının; insan sağlığının korunması, hastalıkların teşhisi ve tedavisinde yeni ufuklar açacağına inanıyorum.
Çalışma ve değerli araştırmalarınızın devamı için Tanrı’nın size sağlık ve güç vermesini diler, saygılar sunarım.

Uz.Dr. Faruk Çetin
İç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanı
Ankara Numune Eğitim Ve Araştırma Kliniği