Yaman Törüner (Başarının Sırları)

Özer Uçuran Çiller’in Başarının Sırları Kitabı ile İlgili Yaman Törüner’in Yazdığı Köşe Yazısı

Özer Uçuran Çiller’in başucu kitaplarından beşincisi, “Başarının Sırları” adıyla çıktı. Kitapta, önceki başbakanlardan Tansu Çiller’in eşi olan Özer Bey’in özdeyişleri ve Cumhuriyet tarihimizin otuz ünlü kişisinin başarı ve azim öyküleri yer alıyor. Bu kişiler arasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta yer alırken, ikinci ve üçüncü sıralarda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binali Yıldırım var.
Proje yönetimi tarafından belirlenmiş isimler arasında, İsmet İnönü, Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve Mesut Yılmaz gibi isimler yok. Özer Bey’e, şaka yollu, “Beni niçin koymadın?” diye sorduğumda, “Ben kendimi bile koymadım!” dedi.
Proje yönetimi tarafından belirlenen diğer isimler, soyadı sırasıyla: İshak Alaton, Cahit Arf, İbrahim Bodur, Tansu Çiller, İhsan Doğramacı, Nejat Eczacıbaşı, Üzeyir Garih, Halil İnalcık, Yaşar Kemal, Muhtar Kent, Asım Kocabıyık, Vehbi Koç, Şerif Mardin, Zeki Müren, İlber Ortaylı, Mustafa Öz, Hüsnü Özyeğin, Orhan Pamuk, Sakıp Sabancı, Aziz Sancar, Kemal Sunal, Şarık Tara, Mustafa Taviloğlu, Sabri Ülker, Murat Vargı, Kemal Yazıcı ve Ahmet Nazif Zorlu.

Muhteşem önsöz
Özer Uçuran Çiller, kitaba yazdığı önsözde diyor ki:
“Kader” ya da “şans” olarak adlandırılan koşulların başarı ve başarısızlık arasındaki farkı yarattığını düşünmek, bir insanın içine düşebileceği en büyük yanılgılardan biridir.
Başarı değirmeninin suyu fırsat yaratma, fırsatı değerlendirme ve fırsat farklılaştırma kaynağından gelir. Kişisel çabaları ile başarmayı hak eden, başarılı olur; başarısızlığa düşen ise bunu hak ettiği için başarısızdır.
Her başarı bir hayal ile yola çıkar. Her hayal sebebinin bir sonucu, her sonucun bir sebebi vardır.
“Neden bütün bunlar benim başıma geliyor?” diyorsanız hayallerinizi değiştirin.
İşler yolunda giderken “Kader ağlarını örüyor” demek yerine, “Yazgı ağlarını örüyor” deyin.
Başarı yazgı ile elde edilir, kader ile değil.
Yazgı kendi seçimlerimizle ve Yaradan’ın takdiri ile nereye gideceğimizi belirleyendir.
Sonuçta başarının sırrı, kaderi başarılı yazgıya dönüştürmektir.
Dünyanın en çok özdeyiş söylemiş kişisinin Özer Uçuran Çiller olduğunu biliyor muydunuz?

Yaman Törüner, Milliyet Gazetesi, 21 Şubat 2017